Startseite | Impressum | Kontakt | ...

Sta je aronija

ŠTO JE U STVARI ARONIA
Svi govore o Aroniji, nova kultna multi-bobica?
Ona pripada vrsti divljeg drveta koje raste vrlo brzo. Ostala je neotkrivena dugo vremena – poznata kao chokeberry, Apfelbeeren ili jabučaste bobice. Raste po parkovima kao ukrasna biljka ne privlačeći pažnju, a kao veliki izvor vitamina, dugo vremena nije bila niti poznata niti otkrivena.

Aronia je biljka budućnosti.U Istočnom dijelu Sjeverne Amerike, odakle vodi porijeklo, Indijanci su plodove aronije upotrebljavali kao hranu, ali i kao lijek. Ona raste na kućnom pragu, može se posaditi u svakom vrtu. Aronia je bogata mineralima i vitaminima, ima visok sadržaj antocijana. Odlično djeluje protiv svih upala u organizmu. Zbog visokog sadržaja flavonoida, folne kiseline, vitamina K i vitamina C, Aronia je u Poljskoj i u Rusiji službeno priznata kao ljekovita biljka.

Crni, bobičasti plodovi su gorki kad su sirovi, kiselo slatkog su okusa, koji se baš ne dopada svakome. Od nje se može praviti sok, žele, pekmez, kompot, rakija a čak se može praviti i vino. Bobice se također mogu koristiti osušene u musliju ili za kolače. Mnogi od tih proizvoda mogu se naći danas u trgovini zdrave hrane.

Grm Aronije je robusna biljka, otporna na hladnoču. Sadnice se mogu kupiti u rasadnicima a mogu se koristiti i za oblikovanje žive ograde. Grmovi se moraju saditi na udaljenost od 1 do 1,5 metara kako bi se mogli bolje razviti.
Plodovi mogu biti do 13,5mm u prečniku.
U proljeće cvate oko 10 dana bijelim cvatom oštrog mirisa.
80-90 dana traje sazrijevanje.

Zreli plodovi su crno ljubičaste boje. Jedna bobica ima težinu od oko 1,5g. Pri pogodnom vremenu čak od 90% cvatova nastaju plodovi.
Prenesena je oko 1900 godine iz sjeverne Amerike u Evropu.
1972 godine dobila je Priznanje je od Kraljevskog hortikulturnog udruženja iz Londona. Obrazloženje: cvat, plodovi i lišče su vrlo dekorativni.
Objavio/la spagosmail


  BiH Aronija