Startseite | Impressum | Kontakt | ...


U toku su naruđbe sadnica aronije 2014/15

Zatrazite ponudu

Sadnice aronije od 2-3 god
Upisite kolicinu
Ime
Prezime
E-Mail *
Adresa i kontakt telefon
Text

KAKO POSADITI ARONIJU

Aronija - super voće

Uvod

Aronije je biljka koja lako raste u različitim zemljištima. Plod Aronije ima visok nivo vitamina i antioksidanata, korisni dodatak svakoj kućnoj bašti, saksiji ili polju.

Generalni uslovi za gajenje Aronije
Osnov je kupovina biljke od renomiranih proizvodjača. Za brži uzgoj najbolje je kupiti stariju odnjegovanu biljku ( dvogodišnji,trogodišnju). One bi trebalo da počnu davati plodove sljedeće godine. To će vam obezbjediti bobice veoma brzo. U našoj zemlji najbolje se pokazala sorta aronije Nero i Viking. Tako da predlažemo njihovu kupovinu u rasadnicima.

Žbunnje aronije nije izbirljioi za zemljište u koje se sadi.. Oni su dobro pogodni za širok spektar tipova zemljišta. Aronija uspjeva najbolje na osunčanim položajima sa dovoljno vlage u zemljišu.

Da biste saznali da li imate kvalitet zemlje, potrebno je uzeti uzorak zemljišta I dati na testiranje. Ukoliko vaša zemlja nije sasvim odgovarajućeg kvaliteta, zatražite savjet. Možete da izmjenite strukturu tla dodavanjem organskih materija u zemljištu ( treset ili kvalitetan pregorjeli stajnjak) . Zemljišta sa visokim sadržajem gline imaju tendenciju da budu veoma plodna. To je zato što mikroskopski rasute čestice gline imaju sposobnost da formiraju veze sa hemijskim elementima ili jedinjenjima bitnim za rast biljaka koje se nalaze u zemljištu. Dodavanje organskih materija, zemljište će poboljšati plodnost. To se čini da bi se smanjilo sabijanje zemljišta od gline i povećao protok vode kroz zemljište. Dodavanje organskih materija će takođe povećati vazdušni prostor unutar gline tako da će zemljište biti bolje obradivo.

PH nivo
Optimalna pH vrijednost rasta aronije je blago kisela (6-6.5), ali će tolerisati širi opseg pH (5-8.5)..

Sadnice aronije ne podnose jaku sušu ( pogotovo u prvoj godini ) , ali obično mogu da izdrže suho zemljišta više nego druge poznate voćke. Ukoliko želite maksimalnu proizvodnju voća (ploda aronije) treba obezbjediti zaljevanje. Količina i kontinuitet zaljevanja je vrlo bitan faktor kao i : starosti zasada, temperatura zemlje i vazduha, sastava zemlje… . U najtoplijem i najsušnijem djelu godine poželjno bi bilo zalljevati jednom – dva puta nedeljno 3-10 lit po sadnici. Na našem podneblju sistem kap po kap navodnjavanja,predstavlja najekonomičniju i najkvalitetniju njegu plantaže aronije.

Takođje i vrijeme zaljevanja može da utiče na ekonomičnost proizvodnje –Npr.zaljevanje od ponoći pa do 8 sati,.vam može uštedeti i do 700 litara vode na 100 sadnica svakog mjeseca. Razlog je taj da se smanjuje isparavanje izazvano suncem i vjetrom. Ovo je vrijeme kada biljkama najviše odgovara voda. Najosnovniji princip zaljevanja je vrlo jednostavan: Jutro je uvek najbolje vrijeme za vodu.Korijeni biljke aronije su najviše u mogućnosti da prime vodu ujutro. Biljkama takođje odgovara najviše da dobiju vodu ujutru, jer ćelije ostavljaju 'otvorene' i prihvate jutarnju rosu. To je razlog zašto je rano jutro najbolje vrijeme u toku dana za hranjenja. Nikada voda Dok sunce sija! Kasno popodne ili rano uveče je najgore vrijeme za vodu, jer se biljne ćelije gase i ne otvaraju se sve dok sunce ide zadje.

Organska materija
Povećanje količine organskih materija je jedna od najvažnijih stvari koje poboljšava kvalitet zemlje. Unos komposta u zemljištu je poželjna za uspešnu sadnju sadnica aronije . Dodajte kompost, lišće, pokošenu travu ili stajnjak i dobro ga pomješajte. Zemljište treba da sadrži oko 2% do 5% organske materije. Pješčana zemljišta treba da sadrže do 2%, odnosno 3% i glinovita zemljišta 4% do 5%. Sloj od oko 10-15 cm organskog malča oko biljaka pomaže da zadrži vlagu i štedi vodu, a ujedno vrijeme i novac.

Malčiranji - zagrtanje biljaka
Malčiranje je jedan od najvažnijih načina da se održi zdravlje biljke. Prekrivanjem smanjuje se količina isparavanja sa površine zemljišta i smanjuje se potreba za navodnjavanje na oko 50 odsto. Korišćenje oko 15 cm organskog malča može uštedjeti i do 750 litara vode svakog mijeseca. Malčiranje pomaže biljci, smanjuje isparavanje zemlje,hladi štiti od sunčevih zraka, obezbjeđuje hranu i pomaže u kontroli korova.

Zeleno djubrivo
Cover crops, takođe se pominju kao zelena đubriva, koji su važan način za poboljšanje strukture zemljišta, aeraciju i dodavanjem azota. Cover usjevi podržavaju i podstiču rad preko potrebnih mikroorganizma i glista. Sadnja "zelenog stajnjaka " je efikasan metod poboljšanja loših zemljišta. Usjevi poput heljde, zimske pšenice služe kao dobar izbor zelenih đubriva. Takođje i grašak, soja,djetelina, grahorica, pasulj,raž .

Zatravljivanje plantaže
Mjere zatravljivanja ( formiranje međuredne površine ) prestavlja idealno vezu izmedju biljka I zemljišta. Da bi se dobila kvalitetna travna staza neophodno je da se posije kvalitetno sjeme koje sadrži Engleski ljulj (Lolium perenne), Visoki vijuk (Festuca arundinacea). Idealno vrijeme sjetve je poslje formiranja plantaže aronije u rano proleće ili jesen kada se smanjuju potrebe za zaljevanjem . Količina od a 20 do 30 kilograma sjemena po hektaru . Po sjetvi potrebno je blago unijeti sjeme na dubinu do 1cm ( u praksi najčeće lahkim drljačama ili grabuljkama), potom uz pomoć valjka prevaljati (cultipacker) da bi se učvrstilo tlo i pritisnulo sjeme. Travnjak poboljšava zemljište tako što hranljive materije donose iz donjeg zemljištu i pretvaranje ih organske materije. Trava aktivno raste i organska materija košenjem ostaje i hrani . Ovo je efikasan, jeftin i ekološki način da se izgradi organska materiju u zemljištu, plus što dobijamo prirodnu mikroklimu I lakšu manipulaciju u plantaži aronije. Dalja njega se sastoji u košenju ( malčiranju ) trave.

Kontrola korova
Korovi se uvek takmiče sa biljkama za sunce, vodu, hranljive materije u rastućem prostoru. Korovi su jedna od glavnih pretnji vaše biljke, rastu brže nego vaše biljke i uspješno se takmičiti za raspoložive resurse. Malčiranje, zatravljivanje I okopavanje su redovna mjera njege za kontrolu korova. Korovi (Veeds) su glavni faktor u smanjenju produktivnosti plantaže .

Oprasivanje voća
Oprašivanje nije potrebno da bi dobili plod aronije, jer su cvijetovi biseksualni, a time i biljke su samo-plodna. Aronija, ljubičasto-crne bobice je plod od 6-8 mm prečnika skupljene u labave grozdove od oko 8 do 15 bobica. Plod sazrijeva sredinom septembra, a berbu je poželjno obaviti tokom narednih četiri do šest nedelja, međutim bobice imaju tendenciju da seskupljaju (zgrčavanje) poslje sazrijevanja. Ptice ne jedu voće u razvoju, ali ako se ne bere, ptice‚će pojesti voće tokom zime.

Prinos
U jednoj plantaži poslje šeste godine od sadnje Nero biljke zasađene u glinenoj ilovači zemljišta sa pH od 5,7 dobije prinos preko 20 kilograma po biljci. To je prilično tipičan prinos Nero sorti. Tipično Nero aronija proizvede oko dva kilograma ploda po žbunju dvije godine poslje sadnje. Do četvrte godine poslje sadnje, aronije proizvode oko 8-10 kg po žbunju. Proizvodni nivo od 10 ili više kg po biljci od pete ili šeste godine nakon sadnje ( podvalačimo da je neoophodno imati kvalitetan sadni materijal I njegu) zasada aronije.

Gustine sadnje
Gustine sadnje za mašinsku berbu je obično oko 600 do 700 biljaka po jutru. Za mehaničke berbe, biljke su u redovima na razmaku od 3 do 5 metara, a u redovima 0,8-1 metar. Biljke proizvode brojne nove mladice koje će odrasti iz korijena utvrđenih biljaka. Ovo će formirati živicu popunjavanjem prostora između biljaka. Za ručnu berbu sadnja ide na 2-3 metra izmeđju redova a u redu od 1-1,5 metara.

Sadnja:
Glavna masa korijenovog sistema je na 30-50 cm , pa samim tim za veće površine se preporučuje duboko oranje, a za manje zasadne kopanje rupe od min 40x40*40 cm. Poželjno je dodati organski materijal ( bilo treset ili pregorjeli stajnjak) i sadnice prilikom sadnje posaditi 2-3 cm dublje

Nutritivni -hranjivi sastav
U svjetu je najveća tendencija rasta u ishrani zdravije hrane. Pogotovo plodovi aronije i njihovi proizvodi imaju veliku popularnosti u posljednjih nekoliko godina. Nivo vitamina, minerala i folne kiseline su dostra visoke u plodovima aronije. Bobice aronije su malo poznata hrana koja dobija priznanje koje ima ogromnu nutritivnu vrednost.Plodovi aronije su takođe jedan od najbogatijih biljnih izvora fenolnih materija, uglavnom antocijana i proanthocianins.

Antioksidant kapacitet voća
Bobice aronije su na vrhu liste više od 100 namirnica koje su naučno testirana od antioksidativnog kapaciteta. Aronije bobice imaju ogroman potencijal kao zdrava “SUPER HRANA”. Istraživači su istraživali kako bocice aronije utiču na kardiovaskularne bolesti, jetre, debelog crieva i raka dojke, kao i gojaznost.
Kupovinom sadnica aronije kod BiH Aronije dobijate zdrave,jake i kavlitetne biljke .Mi razumimo kako teoriju tako i praktične stvari oko aronije . Rasadnik je izvor za kvalitet aronije. Sadnice aronije melanocarpe Nero-Viking su na raspolaganju za prodaju. Pored kupovine sadnica od aronije, na sajtu možete dobiti I dodatne informacije koje vas interesuju.
Gore navedeni takst je u saradnji sa Američkim proizvođačem bobičastog voća koji je najveći proizvođjač sadnica aronije na tom kontininentu i na osnovu zapažanja,ispitivanja ljudi sa našeg područja .

  BiH Aronija